niedziela, 9 listopada 2008

Z cyklu "święte krowy", dziś:

STOSOWANIE WLEWKI Z 0.9%NaCl DO RURKI DOTCHAWICZEJ I TRACHEOSTOMII PRZED ODSYSANIEM W CELU ROZLUŹNIENIA ZALEGAŃ I UŁATWIENIA ICH EWAKUACJI PRZY UŻYCIU SSAKA.
Zabieg ten jest od lat szeroko, wręcz nawykowo stosowany. Uważa się że dzięki niemu możemy ułatwić rozcieńczenie (rozluźnienie) i przemieszczanie się wydzieliny i zalegań, co ma poprawić efektywność ich ewakuacji z drzewa oskrzelowego podczas czynności odsysania. A to z kolei ma zwiększyć efektywność wentylacji płuc co jest naczelnym celem tego zabiegu.
Istnieje tutaj podstawowy problem: obecny stan wiedzy wskazuje, że nie ma żadnego dowodu na skuteczność tych działań. Mało tego: są argumenty świadczące, że wyżej wymieniona praktyka zwiększa zagrożenie pacjenta.

Historia zagadnienia
Pierwsze badania nad efektywnością tudzież szkodliwością w/w techniki przeprowadzono na początku lat 90 ubiegłego stulecia.
W 1991 roku w jednym z kanadyjskich szpitali przeprowadzono badanie mające ustalić różnice jakie występują pomiędzy dwoma grupami badanych noworodków. W jednej grupie stosowano odsysanie bez wlewki z soli fizjologicznej, w drugiej grupie stosowano wlewkę z soli fizjologicznej o objętości 0.25-0.5 ml
W sumie przebadano niewielką grupę 27 dzieci. Stwierdzono wówczas, że klinicznie stabilne noworodki tolerowały wlewkę 0.25-0.5 ml i nie stwierdzono u nich zmian jeśli chodzi o ciśnienie tętnicze i puls. To badanie jednak nadal nie odpowiedziało na pytanie czy stosowanie wlewki wpływa wyraźnie na polepszenie efektywności odsysania. (Shorten DR, Byrne PJ, Jones RL. Infant responses to saline instillations and endotracheal suctioning. J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. 1991;20:464-469. oraz: Beeram MR, Dhanireddy R.J Effects of saline instillation during tracheal suction on lung mechanics in newborn infants. J Perinatol. 1992;12:120-123.)
Dopiero badania na zdrowych zwierzętach w 2007 roku wykazały, że stosowanie wlewki prowadzi do upośledzenia mechaniki wentylacji (wypełniania) płuc a w konsekwencji do zapadania się płuc i pogorszenia natleniania krwi tętniczej. Jako metodę zaradczą sugerowano zwiększenie PEEP. Podobne badanie przeprowadzone w 1990 r ujawniło znaczny spadek ciśnienia tętniczego krwi i niekorzystne zmiany w badaniu gazometrycznym krwi tętniczej w grupie w której zastosowano wlewkę z soli fizjologicznej. Nie zaobserwowano żadnych korzyści ze stosowania wlewki ze soli fizjologicznej jako środka pomocniczego przy odsysaniu. (Gray JE, MacIntyre NR, Kronenberger MA. The effects of bolus normal-saline instillation in conjunction with endotracheal suctioning. Resp Care. 1990;35:785-790. oraz: Cunha-Goncalves D, Perez-de-Sa V, Ingimarsson J , Werner O, Larsson A. Inflation lung mechanics deteriorates markedly after saline instillation and open endotracheal suctioning in mechanically ventilated healthy piglets. Pediatr Pulmonol. 2007;42:10-14.)

Problemy związane ze stosowaniem wlewki przed odsysaniem zalegań.
Stosowanie wlewki z soli fizjologicznej podczas zabiegu odsysania zalegań z drzewa oskrzelowego ma na celu poprawienie stanu chorego. Jeśli to prawda, to należałoby spodziewać się znacznej poprawy wentylacji pacjenta i usprawnienie funkcji oddechowych. Tymczasem badania dowodzą, że stosowanie wlewki z 0.9% NaCl nie tylko nie wiąże się z żadną poprawą lecz wręcz ma szkodliwy wpływ na poziom natlenowania pęcherzyków płucnych i dystrybucję tlenu. (Ackerman MH. The effect of saline lavage prior to suctioning. Am J Crit Care. 1993;2:326-330. Ackerman MH, Mick DJ. Instillation of normal saline before suctioning in patients with pulmonary infections: a prospective randomized controlled trial. Am J Crit Care. 1998;7:261-266. Akgul S, Akyolcu N. Effects of normal saline on endotracheal suctioning. J Clin Nurs. 2002;11:826-830. Kinloch D. Instillation of normal saline during endotracheal suctioning: effects on mixed venous oxygen saturation. Am J Crit Care. 1999;8:231-240. Lerga C, Zapata MA, Herce A, Martinez A, Margall MA, Asiain MC. Endotracheal suctioning of secretions: effects of instillation of normal serum.Enferm Intensiva. 1997;8:129-137. O'Neal PV, Grap MJ, Thompson C, Dudley W. Level of dyspnoea experienced in mechanically ventilated adults with and without saline instillation prior to endotracheal suctioning. Intensive Crit Care Nurs. 2001;17:356-363. Ridling DA, Martin LD, Bratton SL. Endotracheal suctioning with or without instillation of isotonic sodium chloride solution in critically ill children. Am J Crit Care. 2003;12:212-219. Whitnack J. Instillation of normal saline during endotracheal suctioning: effects on mixed venous oxygen saturation. Am J Crit Care. 2000;9:78-79.)

Poza tym warto zaznaczyć, że stosując wlewkę przed wprowadzniem cewnika możemy przyczynić się do powstania od-respiratoryjnego zapalnia płuc u pacjenta. Jest to ciężkie powikłanie, które w znaczący sposób zwiększa śmiertelność wśród pacjentów leczonych respiratorem. Wlewka bowiem może przemieścić bakterie z zakażonej rurki dotchawiczej do dolnej części układu oddechowego.
Badania dowodzą, że samo odsysanie zalegań może przemieścić ok 60000 kolonii bakterii. Jeśli zastosujemy wlewkę z soli fizjologicznej, ryzyko zakażenia wzrasta pięciokrotnie - można w ten sposób przemieścić do dolnej części układu oddechowego aż 310000 kolonii bakterii!
(Hagler DA, Traver GA. Endotracheal saline and suction catheters: sources of lower airway contamination. Am J Crit Care. 1994;3:444-447)

A co z intuicyjnie przyjętą teorią, iż sól fizjologiczna rozrzedzi śluzową wydzielinę zalegającą w drzewie oskrzelowym pacjenta?
Założenie to jest fałszywe, gdyż badania dowodzą że wydzielina śluzowa po prostu nie jest rozpuszczalna w roztworze fizjologicznym chlorku sodu (0.9% NaCl) nawet przy silnym wstrząsaniu. Szkoda. (Ackerman MH, Ecklund MM, Abu-Jumah M. A review of normal saline instillation: Implications for practice. Dimens Crit Care Nurs. 1996;15:31-38.)

No i kolejny problem. Niestety okazuje się że tylko ok 20% podanej przez rurkę dotchawiczą wlewki jest usuwane przez odessanie.(Hanley M, Rudd T, Butler J. What happens to intratracheal saline instillations? Am J Resp Dis. 1978;117:S124.) podczas gdy technika ta nie ma żadnego wpływu na ilość odessanej treści w porównaniu z zastosowaniem odsysania "na sucho" zarówno u dzieci (Darlow BA, Sluis KB, Inder TE, Winterbourn CC. Endotracheal suctioning of the neonate: comparison of two methods as a source of mucus material for research. Pediatr Pulmonol. 1997;23:217-221.) jak i u dorosłych pacjentów (Lerga C, Zapata MA, Herce A, Martinez A, Margall MA, Asiain MC. Endotracheal suctioning of secretions: effects of instillation of normal serum. Enferm Intensiva. 1997;8:129-137.)

Jaki z tego płynie wniosek? Primum non nocere.
Skoro opisana wyżej technika podawania wlewki z soli fizjologicznej tuż przed odsysaniem zalegań nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań a co gorsze - naraża pacjenta na powikłania ze strony układu oddechowego oraz indukcję zakażenia prowadzącego do zapalenia płuc, należy ją dla dobra pacjenta i dobra własnego zaniechać w myśl zasady PRIMUM NON NOCERE (Po pierwsze: nie szkodzić!) (Blackwood B. Normal saline instillation with endotracheal suctioning: primum non nocere (first do no harm). J Adv Nurs. 1999;29:928-934)

A zaszkodzić można nie tylko pacjentowi ale także sobie samemu. Tutaj daje o sobie znać nasza codzienna odpowiedzialność zawodowa i to nie tylko przed sobą samym w sumieniu, ale także odpowiedzialność wobec prawa. Jeśli bowiem zdarzy się przypadek że pacjent pod respiratorem umrze a przyczyną będzie zapalenie płuc nabyte od respiratora, dociekliwa rodzina może (ma do tego z resztą prawo) wynająć biegłego który powoła się na ten poszechnie znany kliniczny materiał dowodowy. I co wtedy? Jest taka również stara złota zasada, że niewiedza nie może nikogo usprawiedliwiać. Innymi słowy, nieznajomość standardów, nie będzie przed sądem okolicznością łagodzącą. Na nic zda się wtedy mówienie że robimy tak od lat. Na nic argument, że nie było tego w szkole, na studiach, czy na szkoleniach na oddziale. Nie przekona to ani sądu, ani rodziny zmarłego.
Bądźmy mądrzy PRZED SZKODĄ. Dbajmy o nasz warsztat pracy. Tylko my osobiście jesteśmy odpowiedzialni za naszą własną praktykę pielęgniarską.

<><><>><>><<<><>><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Droga Koleżanko pielęgniarko, drogi Kolego pielęgniarzu,

Jeśli znasz inną "świętą krowę" niż wyżej zaprezentowana i chciałbyś podzielić się jak sobie z nią poradziłeś, proszę napisz na adres: pielegniarki@aol.com Proszę o zachowanie schematu pracy: teza, problem, materiał dowodowy, wskazówki dla codziennej praktyki. Dobre merytoryczne prace zostaną tutaj opublikowane z zachowaniem praw autorskich ich twórców i mam nadzieję, że będą one dobrze służyć bezpieczeństwu naszych pacjentów i nas samych w naszej codziennej pracy.

Pozdrawiam serdecznie

Artur Sołtysiak, pielęgniarz

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Wiedza nt zdrowego odżywiania i zwalczania plagi cukrzycy; jest tak manipulowana, że przekłada się na rosnącą liczbę zachorowań na cukrzycę oraz plagę otyłości.
Należy jednak zachować rozsądek i poznać realia. Czyli, pamiętajmy i zakodujmy sobie raz na zawsze,
w naszej świadomości oraz pamięci, że odżywienie własnego organizmu to baza w oparciu o którą realizujemy aktywność życia.
Należy zatem zapamiętać, że POWODEM ZACHOROWAŃ na cukrzycę typu 2 jest spożywanie każdej bez wyjątku MĄKI (pęknięcia wiązań międzycząsteczkowych w strukturze skrobi, jako negatywny SKUTEK MIELENIA zboża na mąkę) oraz CUKRU białego spożywczego.
Ludzie, którzy nie spożywają tych dwóch produktów zwyczajnie NIE CHORUJĄ NA CUKRZYCĘ TYPU 2.
WYPADA to wreszcie LUDZIOM powiedzieć !!!
Mózg odżywia się glukozą. Wobec tego najlepszym dla mózgu paliwem jest Chleb typu KR-IRL (80% NISKICH węglowodanów), a więc tych które nie skutkują powstaniem tej zabójczej choroby, dając jednocześnie energię przez 4-5 godz.
Puenta: cukrzycę typu 2 tworzą mąka i cukier biały spożywczy. Wystarczy ich nie spożywać, to wówczas możliwości zachorowania na cukrzycę typu 2 = 0%

Zwalczenie cukrzycy typu 2, jej objawów również uregulowanie poziomu cukru we krwi tworzy realizacja wiedzy, której mało kto realnie chce przestrzegać, a która to wiedza skutkuje ulgą oraz wyleczeniem.
Ta wiedza ROZWIĄZUJE !! problem nadwagi i otyłości, również cukrzycy typu 2, przekazem na stronie internetowej, ADRES:
www.magdalirl.com.pl
Jest to ewenement w skali kraju i całej Europy. Niezwykle ważna jest też treść z książki pt.:
PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Znajdują się w niej unikatowe tabele żywieniowe tzw. Indeks Żywieniowy tj. IŻ produktu.
Chleb typu KR-IRL stanowi aktualnie o wartości zdrowia oraz szczupłej prawidłowej sylwetce. Jest w nim ogromna energia i czystość biologiczna produktu zarazem.
Obecnie mało kto, o tym w Polsce wie. O swoje zdrowie musimy przecież zadbać sami. To wtedy je wygramy!
Wszelkie natomiast choroby związane z otyłością i cukrzycą typu 2 pominiemy, jeśli wyeliminujemy otyłość. Aby tego dokonać należy spożywać Chleb typu KR-IRL oraz żywność wg wartości tzw. Indeks Żywieniowy, tj. IŻ produktu. Jemy bez większych zahamowań, smacznie i dużo, a przede wszystkim energetycznie oraz BEZ UCZUCIA GŁODU.
Zmęczenie jest nam wtedy obce, a kreatywność myślenia zaskakuje nas samych. Zdrowiejmy i szczuplejmy zarazem !!
Takie odżywianie NIE JEST DROGIE, a wręcz WYJĄTKOWO TANIE, ponieważ zjadamy wówczas mniej drogich produktów, i to dlatego; że Chleb typu KR-IRL syci niewyobrażalnie przez 4-5 godz., ELIMINUJĄC GŁÓD, a gwarantuje przy tym odżywienie BIOLOGICZNIE WZORCOWE !!.
NIE możemy być GŁODNI !!. Jeśli nie potrafimy opanować głodu to żadna DIETA nie ma SENSU !!.
Ta wiedza to puenta pozytywnego i energetycznego życia, którego jakość należy NIEZWŁOCZNIE poprawić.
Spróbujmy tak jeść, a optyka postrzegania rzeczywistości będzie dla nas nowym wartościowym doznaniem.
Lidia Opoczny, Katowice

Anonimowy pisze...

MICHEL MONTIGNAC, jest POLITOLOGIEM, nie LEKARZEM, ależ TAK !!
MM.2.
MOTTO: T R A G I F A R S A dla otyłych, i NIELOGICZNIE MYŚLĄCYCH !!

Podawanie tzw. Indeksu Glikemicznego w stosunku do ok. 30% produktów to zwyczajne błędy merytoryczne, nieprawdy biologiczne, lub raczej prostackie i bezczelne oszustwo wobec łaknących prawdziwej wiedzy otyłych Polaków.
Ten oszukańczy proceder jest KPINĄ z inteligencji współczesnego człowieka !!

Propagatorzy tzw. IG najzwyczajniej przyczyniają się do wzrostu zachorowań na CUKRZYCĘ TYPU 2, również szerzenia się PLAGI OTYŁOŚCI, a nie wykonywali najprostszych nawet badań medycznych (elementarne analizy laboratoryjne) i rozpowszechniają pseudo reguły, które nijak nie odnoszą się do rzeczywistości wykreowanej na naszej planecie przez miliony lat; procesem o nazwie życie organizmów żywych.
Dopiero zaznajomienie się z tabelami produktów sklasyfikowanych w oparciu o wartości liczbowe jako tzw.
__Indeks Żywieniowy tj. IŻ produktu, stanowi spójne kompendium wiedzy dającej finale rozwiązania
w zakresie zwalczania obu chorób.

Tzw. Indeks glikemiczny, którym to Polacy są okłamywani, przez ten IG tyją i zaczynają mieć cukrzycę;
cała prawda o tym fałszywym i błędnym przekazie została zdemaskowana w książce,
pt. _______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Rozdział nr R46: 5 stron merytorycznego tekstu, oraz dużo przykładów.

P. S. Naukowcy z IRL KRAKÓW, powinni przy każdej książce w całym Internecie (opinie, recenzje), w każdej księgarni w której są książki o IG wpisać komentarz pokazujący prawdy biologiczne, które zbadali, ale również powinni opisać przy każdej książce z IG, dlaczego Polacy tyją i zaczynają mieć cukrzycę, a powodem jest dostosowanie jadłospisu do tabel z tzw. Indeksem Glikemicznym, pełnych błędów merytorycznych i NIEPRAWD biologicznych.

Wg tego IG to po czekoladzie 70% się chudnie, a tłuszcz z żółtego sera i szynki wieprzowej organizm człowieka wydala wg tej bzdurnej i nieprawdziwej teorii. Ludzie którzy opracowali tabele IG nie mieli
w ręku glukometru i nie czytali książek biologicznych ze szkoły podstawowej (biologia z 4 klasy).

Przekaz JAKO OSZUKAŃCZY PROCEDER, o tzw. indeksie glikemicznym nadaje się, aby zgłosić sprawę do PROKURATURY i to natychmiast, a nie żeby Polacy tracili zdrowie.
Musimy mieć świadomość Kto do nas pisze; to ANONIMOWI oszczercy kryjący się za swoją PODŁOŚCIĄ.

Każdy zatem, tak jak nasza wspaniała artystka Pani Urszula DUDZIAK mówiła, powinien się zaznajomić
z tabelami tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu; oraz upiec sobie CHLEB typu KR-IRL,
o którym Ona mówiła: OBYWATEL ŚWIATA, co oczywiste przecież.

P. S. __INDEKS ŻYWIENIOWY, a; __INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes.

Zobacz też: IRL KRAKÓW.
Link do książki, pokazującej prawdy biologiczne.
__Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
__Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
__ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/

Róża BART, Melbourne

Wyszukiwarka EBM - wyszukiwarka dla specjalistów: pielęgniarek i lekarzy

TWOJE ZDROWIE - wyszukiwarka dla pacjentów