czwartek, 22 maja 2008

Nowa wyszukiwarka internetowa dla specjalistów różnych dziedzin medycyny.

Natłok informacji we współczesnym świecie często powoduje, że trudno nam znaleźć to czego na prawdę szukamy; a jeśli nawet znajdziemy coś interesującego, to może się okazać że wyniki są zbyt ogólne. Kolejnym problemem jest wiarygodność wyników.
To wszystko sprawia że internetu używamy w przeważającej części do celów raczej prywatnych, szukając rozrywki czy popularnych informacji.

Rozwojowi medycyny opartej na najlepszym i aktualnym dowodzie pochodzącym z najlepszych badań oraz upowszechnienie idei Evidence Based Practice zawdzięczamy rosnące w szybkim tempie godne zaufania źródła wiedzy medycznej. Wystarczy wymienić tutaj Cochrane Library, PubMed, Medline czy British Medical Journal. Każde z tych portali oferuje wyszukiwarkę, prowadzącą do cennych źródeł wiedzy. Co jednak, gdy chcemy sprawdzić więcej źródeł bez logowania się na każdym z nich?
Uznając za ważne nie tylko jakość źródła ale także wygodę i szybkość w dostępie do interesujących zagadnień, opracowałem na bazie Google Custom Search wyszukiwarkę, która odpowiada wszystkim wspomnianym kryteriom. A na dodatek nie wymaga znajomości technik wyszukiwania.

Po prostu zadaj pytanie, wpisz hasło lub frazę i już. Zapytanie należy formułować w języku polskim lub angielskim. Niestety polskojęzyczne bazy są nadal skromne, stąd może się zdarzyć, że wyszukiwarka nie zwróci żadnych wyników, lub będą one skromne. Ważne jest też to by wyszukując polskojęzyczne materiały w haśle używać polskich znaków diakrytycznych. Jeśli wyniki polskojęzyczne są niezadowalające, użycie skrótu lub hasła angielskojęzycznego powinno być pomocne.
Z wyszukiwarki można korzystać odwiedzając niniejszą stronę internetową. Jeśli masz zainstalowany Google toolbar możesz łatwo dodać moją wyszukiwarkę klikając prawym przyciskiem myszy w okienko wyszukiwarki a następnie klikając ikonkę 'Generate Custom Search. Można po prostu dodać ją do swoich ulubionych odwiedzając stronę domową.
Serdecznie zapraszam do darmowego korzystania z wyszukiwarki i dzielenia się swymi spostrzeżeniami, uwagami i radami.

Artur Sołtysiak

Brak komentarzy:

Wyszukiwarka EBM - wyszukiwarka dla specjalistów: pielęgniarek i lekarzy

TWOJE ZDROWIE - wyszukiwarka dla pacjentów